מולאדהאר צ'אקרה – מבוא

מבוא קצר על המולהדהאר, צ'אקרה ראשונה, הנקראת גם צ'אקרת הבסיס או צ'אקרת השורש.

מולאדהאר צ'אקרה – מבוא

צ'אקרה ראשונה, מקושרת לאלמנט האדמה ולצבע האדום. אחראית על השרדות והשתרשות, יציבות, בטחון ועל היכולת לשהות בשקט ללא תנועה. מקושרת לחוש הריח ולאיברים מוצקים בגוף – עצמות, מעי גס, ולבשר הגוף כמכלול. היא ממוקמת בבסיס עמוד השדרה, באיזור הפרינאום, בין פי הטבעת לאברי המין. משמעות שמה הוא "תמיכת השורש", מולה – שורש, בסיס. אדהר- תמיכה, משען.

הכח הבסיסי של האדמה הוא הגרביטציה, שבאופן עקבי מושכת אותנו מטה. זהו כח ההפעלה הראשי של צ'אקרה זו, והכח הזה שומר על החיבור שלנו לכדור הארץ, לעולם החומר.

כשהגענו לעולם הזה קיבלנו גוף, כלי תחבורה לנשמה, הוא היחיד שיהיה לנו בגלגול הזה וזו האחריות שלנו לשמור עליו בריא, מוזן ושמח. הגוף הוא הקשר שלנו לעולם הפיזי, והוא הופך להיות מיקרוקוסמוס של היקום. בהתייחס למפגש בין הגוף והעולם, נהוג לומר שמה שמהעור פנימה נחשב ל"פנימי" ומה שמהעור החוצה נחשב ל"חיצוני", אך אולי מדויק יותר יהיה לומר ש"הפנימי" הוא מה שמעבר לגוף, ואילו הגוף כולו, ההתגשמות הפיזית שלנו, הוא נקודת המפגש עם העולם.

הגוף הוא נקודת הראשית של המסע על פני האדמה. הרגליים שלנו (איבר המקושר לצ'אקרה זו) נוגעות באדמה שמתחתן, ובזכותן נוצר קשר בין מערכת העצבים שלנו למערכת העצבים של האדמה, זה מחבר אותנו לכח החיים, להזנה העמוקה של אמא אדמה.

זוהי צ'אקרה דחוסה מאד מבחינה אנרגטית, חומרית, מוצקה, התודעה בה שרויה בעולם הגשמי של הגוף. היא טמאסית במהותה, נוטה להיות במנוחה, כפופה לאינרציה.

כדי לאזן, לשלוט ולטהר את הצ'אקרה הראשונה עלינו להבין ולרפא את הגוף. ללמוד לקבל אותו, להרגיש אותו, לתת לו תוקף ולאהוב אותו.

הצ'אקרה הראשונה מדברת בשפה של מבנים וצורות. גופנו הוא הביטוי הצורני של הפרסונליות שלנו. כשאנו מתבוננים על צורתו, מגעו, תנועתו ותחושותיו של הגוף אנו מגלים דרכו דברים עמוקים על עצמנו. אפשר לראותו כמפה של נפשנו, אישיותנו ואורח חיינו. דרך הצ'אקרה הזו אנו מייצבים את הזהות הפיזית שלנו וזה נותן לנו בטחון כבני אדם.

ברמת ההתפתחות הנוכחית שלנו 'חומר' הוא מציאות שאין להתכחש לה, ואף הכרח. אי אפשר להפריד את עצמנו מגופנו או להתכחש לקשר לאדמה עליה אנו חיים. להתכחש ליסודות הפיזיים של חיינו (גוף, אדמה) זה לייצר קרקע רועדת שאינה תומכת בקיומנו.

המטרה של הצ'אקרה הזו היא לייצר עבורנו קרקע מוצקה.

כמה דרכים פשוטות ונגישות לאיזון הצ'אקרה הראשונה:

  • לנוח כשזקוקים למנוחה
  • לאכול היטב
  • לתרגל האטה יוגה
  • לעשות פעילות גופנית ספורטיבית
  • להעניק לגוף עונג (סקס, מסאז', אמבטיה)
  • לישון היטב ומספיק
  • ללכת ברגליים יחפות
  • לשכב על האדמה

 

מקורות:

"צאקרות – גלגלי החיים" מאת אנודיאה ג'ודית
"צ'אקרות – מרכזי האנרגיה בגוף האדם" מאת הריש ג'והרי
"קונדליני טנטרה" מאת סאטיאננדה סאראסווטי
"אגאמה" בית הספר לטאנטרה יוגה
"טנטרה מארגה" במסגרת לימודי הכשרת מורים ליוגה טנטרה

חוויות והתנסויות ישירות שלי…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

מאמרים אחרונים

יוגודה בלוג שחור

אוסף מאמרים, שירים ופרוזה על הדרך הרוחנית והחיים לאורה

פרסומים אחרונים

בית הספר "יוגודה" נוצר מתוך מקום של כבוד לידע היוגה המקודש ולמאסטרים ולמורים הגדולים שהעבירו אותו ולנו היתה הזכות הגדולה להחשף אליו.

בהקמת המקום שמנו דגש על יצירת מרחב אסתטי, נעים, מרווח ותומך חיים וכל אדם שנכנס בשערי בית הספר מרגיש זאת מיד.

בית הספר מציע לתלמידיו שיעורי יוגה שוטפים לאורך השבוע, קורסי יוגה למתחילים, סדנאות וקורסי העמקה.

אם זה עניין אותך…

אפשר לקבל ישר למייל עדכונים על מאמרים חדשים, סדנאות, קורסים… לא מגזימים. מכבדים. תמיד אפשר להפסיק.

דילוג לתוכן